Norr mot söder i högintressant träningsmöte: Yakup Budur åter i spel - Draganov gör debut
[onsdag den 28 juli 2010, kl.21:08]
Kristoffer Lövberg
.jpg)
Åter i spel. Yakup Budur, här med lagkaptensbindeln, är åter tillgänglig för spel efter en skadefylld vårsäsong. (FOTO: Arkiv)
Den 7:e augusti är det dags för omstart i Division 1 Norra då Syrianska spelar returmöte mot Umeå FC hemma på Swedbank Park. Förberedelserna inför höstsäsongen är i full gång och under torsdagskvällen väntar veckans andra träningsmatch då man tar emot söderettalaget IK Sleipner på Wenströmskas konstgräs. En högintressant match på många sätt och vis där Syrianska förväntas mönstra en något mer ordinarie trupp om man jämför med senast. Försvararen Yakup Budur är åter tillgänglig för spel efter en skadefylld period och även nyförvärvet Dragomir Draganov finns med, för första gången i den rödgula dressen, i detta genrep inför hösten som kommer.
Nyförvärvet debuterar och försvarare tillbaka i spel Syrianska inledde träningsveckan med match mot division tre-laget Örebro Syrianska. Motståndet till trots så visade de rödgula prov på bra inställning och ett offensivt spel i ett högt tempo. Matchen slutade med 6-1-seger - en seger som kunde och borde ha varit betydligt större - för det något reservbetonade Syrianska som saknade spelare som Samuel Barlay, Yakup Budur, Suleyman Aslan, Aly Keita med flera. Nye Michael Rosenberg fick alltså en smakstart i rollen som huvudtränare för sin nya klubb. Nu väntar dock en betydligt tuffare uppgift mot ett Sleipner som man tidigare år aldrig lyckats vinna mot under träningsmatchandet. Syrianska kan, och kommer, i detta möte matcha ett betydligt mer ordinarie lag än i måndags. Nyförvärvet Dragomir Draganov sitt första framträdande i den rödgula dressen och även försvararen Yakup Budur är aktuell för spel efter en tid fylld med skador. Suleyman Aslan, som skadade hälen i vårsäsongsavslutningen mot Umeå, mittfältaren Samuel Barlay samt offensive Dennis Hansson förväntas att även i denna match ställas över för att vara i fullgod form då höstsäsongen drar igång.
Har värvat anfallare från Superettan Norrköpingsklubben Sleipner har efter fjolårets succéresultat - då man som nykomling var ytterst nära att avancera till Superettan - gjort en vårsäsong som inte riktigt motsvarat förväntningarna. För närvarande placerar man sig, likt Syrianska, på en sjundeplats i tabellen nio poäng bakom serieledande lokalkonkurrenten IF Sylvia. Sleipner har under våren spelat en offensiv fotboll och är med sina 24 gjorda mål söderettans näst målfarligaste lag men flera "onödiga" poängtapp har hindrat de blåvitrandiga från en högre tabellplacering. Huvudtränaren Kent Karlsson, som tidigare tränat bland annat Västerås SK och danska FC Köpenhamn, lämnade sitt uppdrag i början av juli månad av personliga skäl och den assisterande tränaren Espen Surén har nu fått huvudansvaret. Sleipner har under sommarupphållet värvat anfallaren Niklas Moberg från superettaklubben Östers IF vilket får ses som en fullgod ersättare till skadade Sunday Eyenga som under ett par års tid producerat många mål för klubben. - Sunday är borta från spel då han skadat sin fot på jobbet, uppger tränaren Espen Surén till den egna hemsidan.
En spelare att hålla ett extra öga på hos de randiga är anfallaren Mohammed Tadayon som leder lagets interna skytteliga med sina sex gjorda mål. Tränare Surén tar med hela den tillgängliga truppen till Västerås och mötet med Syrianska där han hoppas att hans spelare visar att de vill finnas med i startelvan då söderettan drar igång igen: - Vi möter ett bra lag som ligger på samma plats som oss i den norra serien. Det blir en riktigt bra värdemätare.
SYRIANSKA IF - IK SLEIPNER 
|
Matchdag:
|
Torsdag, 29:e juli
|
|
Avspark:
|
19:00
|
|
Arena:
|
Wenströmska IP
|
|
Domare:
|
Mohammed Al-Hakim, Västerås
|
|
Senaste möte:
|
IK Sleipner - Syrianska IF 2-1 (28/3-09)
|
|