Senaste rubrikerna

Resa norrut väntar för formstarkt Syrianska: Rosenberg: "Vi räknar med en tuff match..."
Barlay dominerade i Sierre Leone's kvalskräll: Mittfältaren bakom bortapoäng mot Egypten
EttanFotboll visar superderbyt ännu en gång: Se eftersändningen av toppmötet helt gratis
Publikrekord när Syrianska tog fjärde raka: Muqdisi's dubbel gav tre rödgula derbypoäng
INFÖR DET STEKHETA VÄSTERÅSDERBYT: Möte med serieledande lokalkonkurrenter...
INFÖR DET STEKHETA VÄSTERÅSDERBYT: Information angående parkeringsmöjligheter
INFÖR DET STEKHETA VÄSTERÅSDERBYT: Stenhård mediabevakning under söndagen
INFÖR DET STEKHETA VÄSTERÅSDERBYT: Varken Barlay eller Sallanto kommer till spel
Se det heta derby till ett förmånligare pris: DERBYBILJETTER SLÄPPS TILL FÖRKÖP!
Tredje raka efter bortavinst mot serieledarna: Botolds straffmål räckte för tre nya poäng...
Syrianska vill förlänga den fina höstsviten: Nästintill fulltaglig trupp gästar serieledarna
Barlay uttagen i Sierra Leone's kvaltrupp: Syrianskamittfältare möter Egypten i Kairo
Helgens match mot Hammarby TFF flyttad
Botold's två mål bakom Syrianskas vändning: "Vi tar tre poäng och det är det viktigaste..."
Syrianska ska hålla bottenlagen bakom sig: Tre nya poäng är det enda som gäller ihelgen
Efterlängtad vinst mot spöklaget Forward: Draganovs volleymål gav tre sköna poäng
Nytt betydelsefullt möte under onsdagen: Syrianska jagar revansch - utan mittfältsduo
Syrianska körde fast och blev nollade hemma: Starkt Sirius spräckte en fyra år lång målsvit
Möte mellan två lag som vill uppåt i tabellen: Viktiga poäng står på spel då Sirius gästar...
Tufft och tätt matchande väntar Syrianska: Betydelsefulla möten står på programmet...
Mete's sköna revansch - avgjorde på stopptid: Syrianska vände och vann i höstpremiären...
En spännande höstsäsong ska nu inledas: Returmöte med Umeå väntar under lördagen
Anfallare lånas ut till Enköping under hösten: 24-årige "Alex" Alan tillbaka i moderklubben
Utebliven uppdatering - veckan summeras: Stark insats då Syrianska tog ny hemmavinst
Norr mot söder i högintressant träningsmöte: Yakup Budur åter i spel - Draganov gör debut
Avtalsförlängning med walesisk mittfältare: Richard Hurlin i Syrianska ännu en säsong...

 

 


 

Melke Alan inför helgens match mot Boden: "Vi ska ta med oss det vi gjorde bra senast"
[fredag den 18 juni 2010, kl.15:04] Kristoffer Lövberg


Positiv inför Norrlandsresa. Melke Alan hoppas att hans lag kan ta med sig det som var positivt från mötet med Hammarby.

Under lördagen flyger Syrianska norrut för bortamöte med tabelljumbon Bodens BK FF - och man får göra det utan skyttekungen Mattias Mete och lagkaptenen Sami Hanna som båda är avstängda i denna omgång. Efter 2-5-förlusten i seriefinalen mot Hammarby senast lär det vara ett rejält revanschsuget Syrianska som tar sig an Boden som i sin tur har en jobbig period bakom sig med flertalet skador och avstängningar och en målkvot på 2-13 under de senaste två matcherna. Huvudtränare Melke Alan hoppas att hans Syrianska kan ta med sig det man gjorde bra senast till lördagens match: 
- Bortsett från den första kvarten senast så tycker jag faktist att vi gör en väldigt bra match och jag hoppas att vi nu kan ta med oss det upp till Boden.

"Förtjänade ett bättre resultat senast"
Syrianska föll alltså tungt i seriefinalen mot Hammarby TFF senast och det efter en mardrömsstart med 0-3-underläge redan efter en spelad kvart. Trots den jobbiga inledningen visade de rödgula prov på fin moral då man jobbade sig in i matchen och stundtals bjöd man hemmapubliken på en strålande anfallsfotboll. I och med det offensiva spelet så pressades Hammarby tillbaka rejält och två snabba reduceringsmål av mittfältsgiganten Samuel Barlay innan paus gav Syrianska nytt hopp. Flera riktigt heta lägen för en kvittering skapades men skärpan i avsluten saknades denna eftermiddag och gästande Hammarby kunde punktera matchen med två kontringsmål. Trots förlusten gör Syrianska en bra insats om man bortser från de första femton minuterna och serieledande Hammarby spelades faktist ut under delar av matchen som gästerna ändå vinner i och med sitt snabba och effektiva omställningsspel.
- Vi gör en hel del saker väldigt bra och ser på matchen i sin helhet så tycker jag faktist att vi förtjänar ett bättre resultat. 2-5 speglar inte riktigt matchbilden. Vi måste blicka framåt nu och försöka ta med oss allt de positiva från Hammarbymatchen upp till Boden.

I lördagens match saknas både lagkaptenen Sami Hanna, som visades ut senast, och anfallaren Mattias Mete som båda är avstängda. Tillbaka i spel är försvararen Suleyman Aslan som med största sannolikhet går in och tar Hanna's plats i mittförsvaret tillsammans med Rigest Hysko. I övrigt så missar troligen Yakup Budur och Richard Hurlin denna Norrlandsresa efter sina skador men de båda öppnar för spel i hemmamötet med Forward i nästa vecka.
- Jag tycker att vi har en bra trupp där alla spelare är med och utmanar och platser i startelvan.

"De har ett bättre lag än vad tabellen visar"
Bodens BK kommer ifrån en tung period där inte mycket gått lagets väg. 0-8 mot Sirius och 2-5 mot BK Forward är norrbottningarnas senaste resultat och med 13 insläppta mål på två spelade matcher tyder det mesta på att man har en del att jobba med i defensiven. Mängder av skador och ett par avstängningar har också ställt till det för BBK som under den senaste tiden fått möblera om en hel del i sitt lag och då främst i backlinjen. Huvudtränare Christian Samuelsson har tvingats till att flytta upp flera spelare från klubbbens juniorlag under de senaste veckorna för att fylla ut en sargad trupp. I mötet med Syrianska under lördagens saknas mittfältsmotorn Alexandre Morfaw som är avstängd då han drog på sig en onödig utvisning senast. Trots motgångarna har man enligt sig själva en väldigt god stämning i truppen och förhoppningar om poäng finns då topplaget Syrianska gästar. Man lyckades faktist plocka poäng av serieledande Hammarby på hemmaplan för ett par veckor sedan så visst får de rödgula gästerna räkna med att det är en tuff uppgift som nu väntar.
- Boden har ett bättre lag än vad tabellen visar och det krävs hårt jobb från samtliga spelare för att plocka tre poäng däruppe. Spelar vi så som vi gjorde under långa stunder i Hammarbymatchen så tror jag absolut att vi kan få med oss ett bra resultat, avslutar Melke Alan.


BODENS BK FF - SYRIANSKA IF

Matchdag:

Lördag, 19:e juni

Avspark:

14:00

Arena:

Boden Arena

Domare:

Patrik Magnetorp, Luleå

Senaste möte:

Inga tidigare möten



Övriga matcher, omgång 10:

Lördag, 19:e juni:
16:00 Dalkurd FF - Valsta Syrianska IK, Domnarvsvallen
17:00 Östersunds FK - Gröndals IK, Jämtkraft Arena

Söndag, 20:e juni:
16:00 IK Sirius FK - BK Forward, Studenternas IP
17:00 Västerås SK FK - Carlstad United BK, Swedbank Park
17:00 Vasalunds IF - Arameiska-Syrianska KIF, Skytteholms IP
17:00 Hammarby TFF - Umeå FC, Söderstadion


::: SE SERIETABELL - Division 1 Norra :::




Följ matchen live via WebbTV ! För mer information ::: klicka här :::

 

 

 
© syrianskaif.com · Syrianska IF Kerburan · Västerås · fredag den 10 september 2010




Officiell huvudsponsor




Samarbetspartners